Mam na imię Emilia
Rozgość się w BAZIE
Moja droga do bycia psychoterapeutką to efekt długich poszukiwań BAZY, czyli wewnętrznego stanu spokoju i równowagi, do którego wracam jak do schroniska po burzy.
BAZA to także skrót mojego podejścia do pracy oraz akronim wyrazów: B=bezpieczeństwo, A=analiza, Z=zdrowie, A=akceptacja
Powstanie podejścia BAZA wynika z mojej osobistej historii. Kiedy ponad 10 lat temu zachorowałam na Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy), zaczęłam szukać podpowiedzi, jak wyzdrowieć. Wpadłam w gąszcz porad na temat diet, suplementacji, ruchu, pracy z emocjami.
W tym gąszczu zaczęła się moja intensywna i ekscytująca podróż do zdrowia i BAZY.
Doszłam też do wniosków, że:
Warto mówić otwarcie o chorobie, bo to buduje połączenie z innymi osobami w podobnej sytuacji, niweluje wstyd związany z tym, że „coś jest ze mną nie tak” oraz napędza do zdobywania wiedzy o sobie, także brania odpowiedzialności za własne życie.
Wszystkie sfery życie wpływają na zdrowie. Zastanów się jak żyjesz, z kim i gdzie pracujesz, co jesz, jak często się ruszasz? W jaki sposób i z kim spędzasz czas wolny? Jeśli w którejś ze sfer tracisz dużo energii, w jaki sposób ją odbudowujesz?
Od 3 lat w porozumieniu z lekarzem nie biorę leków i mam nadzieję, że uda mi się to utrzymać.
Póki co wiem, że poprawa zdrowia była możliwa, ponieważ skupiłam się na 4 obszarach/przystankach.
4 przystanki na drodze do BAZY:
B = bezpieczeństwo
Artykuły o wzrostach cen, inflacji, trudna rozmowa z partnerką, klientem – każdego dnia przychodzą szarpiące emocjonalnie sytuacje, które mogą chwiać Tobą, jak halny kosodrzewiną.
Dobra wiadomość jest taka, że brak poczucia bezpieczeństwa to naturalny i często przejściowy stan, bo Twoje ciało nastawione jest na życie, a nie na utykanie w beznadziei.
Zamiast sięgać wieczorem po wino, łap po inne, konstruktywne sposoby.
A = analiza
Jeśli coś Cię uwiera i łakniesz poprawy jak kania dżdżu potrzeba dokładnej analizy. Jesteś wyjątkowy/a, więc to, że Baśce się poprawiło, kiedy odeszła od faceta, albo zmieniła pracę nie znaczy, że to Twój kierunek działań.
Bądź uważna/y na siebie, rób regularny update, czyli aktualizację systemu analizując tym samym, co Ci służy, a co nie służy.
Z = zdrowie
Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą jak dłonie splecione w uścisku. Jeśli źle Ci na duszy, albo jakiś organ nie domaga, zadbanie o ciało to najlepszy punkt startu do zdrowia.
Przez zajmowaniem się ciałem rozumiem:
Ruch – w moim przypadku głównie joga, chodzenie.
Dieta – czyli odpowiednie karmienie, nie głodzenie swojego ciała.
Akupunktura – korzystam z niej od blisko 6 lat. Traktuję ją jak profilaktykę zdrowia, wsparcie dla całego organizmu.
Medytacja siedząca lub w ruchu – to gimnastyka dla umysłu, która pomaga przewietrzyć głowę, a idąc do efektów; mniej impulsywnie, bardziej refleksyjnie reagować w drażniących sytuacjach.
Frajda – to także jeden z moich składników zdrowia. Codziennie zapisuję 3 rzeczy, które sprawiły mi frajdę poprzedniego dnia.
Stanie na głowie, gapienie się na soczystą zieleń górskiej łąki, rozmowa z przyjacielem to przykład z wczoraj. A co Tobie sprawia frajdę?
A = akceptacja
Kiedy pojawiła się choroba zezłościłam się na ciało. Dlaczego płata mi figle i działa przeciwko mnie? Po jakimś czasie dotarło do mnie, że to nie kara, ale wskazówka, do wyznaczenia sobie nowej drogi do zdrowszego życia.
Czego lub kogo nie akceptujesz w swoim życiu? Może narzucającego się szefa, albo siebie za to, że za często płaczesz? Może wywierasz na sobie presję, żeby wreszcie zmienić pracę, albo zakręcić kurek ze łzami?
Spróbuj inaczej.
Edukacja
Ukończyłam 4 – letnie szkolenia w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie (w kierunku certyfikacji EAGT oraz PPTG).
Staż na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym MKK Trimed w Łodzi.
Socjologia, Uniwersytet Łódzki.
Studia podyplomowe Design Management / Zarządzanie Innowacją, SWPS w Poznaniu.
Szkolenia i warsztaty min. z zakresu konfliktu i władzy w grupach, diagnozy głębokości zaburzeń osobowości, teorii poliwagalnej, pracy z traumą, szkolenia dotyczące prowadzenia procesu grupowego i trenerskie.
Psychoterapia własna – indywidualna i grupowa.